DSBT2-S-DC24V
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
product image
DSBT2-S-DC24V Picture
SeekIC No. : 003831094 Detail
DSBT2-S-DC24V: RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSBT2-S-DC24V
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: DS-BT Manufacturer: Panasonic Electric Works
Processor Series : HCS12X Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching Coil Current: 15mA
Coil Voltage: 24VDC Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 2A Switching Voltage: 250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 18 VDC Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current): 2A
Switching Voltage: 250VAC, 220VDC - Max
Relay Type: General Purpose
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Tube
Coil Voltage: 24VDC
Turn On Voltage (Max): 18 VDC
Turn Off Voltage (Min): 2.4 VDC
Manufacturer: Panasonic Electric Works
Coil Current: 15mA
Series: DS-BT
Description
The DSBT2-S-DC24V can be applied in modem, facsimile and telecommunication equipment. There are some characterics such as FCC surge voltage between contacts and coil: 1,500 V; operate time (at nominal voltage): Approx. 3ms; release time (at nominal voltage) Approx. 2ms; temperature rise Max. 65°C; Unit weight Approx. 4.0 g 0.14 oz.
The features of DSBT2-S-DC24V can be summarized as (1)4,000 V breakdown voltage; (2)reinforced insulation between coil and contacts; (3)surge voltage withstand: 1500 V FCC Parts 68.
The contacts of DSBT2-S-DC24V are (1)arrangement: 2 Form C/2 Form D; (2)initial contact resistance, max. (By voltage drop 6 V DC 1 A): 50 m; (3)contact material: gold-clad silver; (4)rating (resistive load) Nominal switching capacity: 2 A 30 V DC/ 1 A 30 V DC; Max. switching power 60 W, 125 VA /30 W, 62.5 VA; Max. switching voltage 220 V DC, 250 V AC; Max. switching current 2 A/ 1 A; Min. switching capacity: 41A 10 mV DC( This value can change due to the switching frequency, environmental conditions, and desired reliability level, therefore it is recommended to check this with the actual load.); (5)electrical life (min. ope.) mechanical (at 180 cpm): 2*10^7(2 Form C)/10^6(2 Form D)/Electrical (at 20 cpm): 2*10^5.
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSBT2-S-DC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage2A @ 30VDC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current15mA