DSEI60-12A
Rectifiers 1200V 52A
product image
DSEI60-12A Picture
SeekIC No. : 00169865 Detail
DSEI60-12A: Rectifiers 1200V 52A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSEI60-12A
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 2.55 V at 60 A
Recovery Time : 60 ns Forward Continuous Current : 52 A
Max Surge Current : 450 A Reverse Current IR : 2200 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-247
Recovery Time : 60 ns
Reverse Voltage : 1200 V
Forward Voltage Drop : 2.55 V at 60 A
Forward Continuous Current : 52 A
Max Surge Current : 450 A
Reverse Current IR : 2200 uA
Features:
·International standard package JEDEC TO-247 AD
·Planar passivated chips
·Very short recovery time
·Extremely low switching losses
·Low IRM-values
·Soft recovery behaviour
·Epoxy meets UL 94V-0
Application
·Antiparallel diode for high frequency switching devices
·Anti saturation diode
·Snubber diode
·Free wheeling diode in converters and motor control circuits
·Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
·Inductive heating and melting
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Ultrasonic cleaners and welders
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
IFRMS TVJ = TVJM 100 A
IFAVM TC = 60°C; rectangular, d = 0.5 52 A
IFRM tP < 10 ms; rep. rating, pulse width limited by TVJM 800 A
IFSM
TVJ = 45°C; t = 10 ms (50 Hz), sine
t = 8.3 ms (60 Hz), sine
500
A
A
TVJ = 150°C; t = 10 ms (50 Hz), sine
t = 8.3 ms (60 Hz), sine
450
I2t TVJ = 45°C t = 10 ms (50 Hz), sine
t = 8.3 ms (60 Hz), sine
A2s
A2s
t = 8.3 ms (60 Hz), sine
TVJ   -40...+150 °C
TVJM   150 °C
Tstg   -40...+150 °C
Ptot TC = 25°C 189 W
Md Mounting torque 0.8...1.2 Nm
Weight
6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSEI60-12A
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)52A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.55V @ 60A
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 1200V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-247AD
Capacitance @ Vr, F-
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names DSEI60 12A