DSEP15-12CR
Rectifiers 15 Amps 1200V
product image
DSEP15-12CR Picture
SeekIC No. : 00172610 Detail
DSEP15-12CR: Rectifiers 15 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSEP15-12CR
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 4.04 V
Recovery Time : 20 ns Forward Continuous Current : 15 A
Max Surge Current : 110 A Reverse Current IR : 100 ua
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : ISOPLUS-247
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Configuration : Single
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 100 ua
Max Surge Current : 110 A
Forward Continuous Current : 15 A
Recovery Time : 20 ns
Reverse Voltage : 1200 V
Package / Case : ISOPLUS-247
Forward Voltage Drop : 4.04 V
Features:
·Silicon chip on Direct-Copper-Bond substrate
- High power dissipation
- Isolated mounting surface
- 2500V electrical isolation
·Low cathode to tab capacitance (<25pF)
·International standard package
·Planar passivated chips
·Very short recovery time
·Extremely low switching losses
·Low IRM-values
·Soft recovery behaviour
·Epoxy meets UL 94V-0
·Isolated and UL registered E153432
Application
·Antiparallel diode for high frequency switching devices
·Antisaturation diode
·Snubber diode
·Free wheeling diode in converters and motor control circuits
·Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
·Inductive heating
·Uninterruptible power supplies (UPS)
·Ultrasonic cleaners and welders
Specifications
Symbol Test Conditions Maximum Ratings
IFRMS   50 A
IFAVM TC = 130°C; rectangular, d = 0.5 15 A
IFRM tP < 10 µs; rep. rating, pulse width limited by TVJM tbd A
IFSM TVJ = 45°C; tp = 10 ms (50 Hz), sine 110 A
EAS
TVJ = 25°C; non-repetitive
IAS = 1.0 A; L = 180 µH
0.1
mJ
IAR VA = 1.25`VR typ.; f = 10 kHz; repetitive 0.1 A
TVJ   -55...+175 °C
TVJM   175 °C
Tstg   -55...+150 °C
Ptot TC = 25°C 150 W
VISOL 50/60 Hz RMS; IISOL 1 mA 2500 V~
FC
mounting force with clip
20...120 N
Weight typical
6
g
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSEP15-12CR
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If4.04V @ 15A
Reverse Recovery Time (trr)20ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100A @ 1200V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)