DSEP30-12A
Rectifiers 1200V 30A
product image
DSEP30-12A Picture
SeekIC No. : 00169930 Detail
DSEP30-12A: Rectifiers 1200V 30A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSEP30-12A
Reverse Voltage : 1200 V Forward Voltage Drop : 2.74 V
Recovery Time : 40 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 200 A Reverse Current IR : 250 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-247AD
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 200 A
Packaging : Tube
Recovery Time : 40 ns
Reverse Voltage : 1200 V
Reverse Current IR : 250 uA
Package / Case : TO-247AD
Forward Voltage Drop : 2.74 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSEP30-12A
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.74V @ 30A
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250A @ 1200V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-247AD
Capacitance @ Vr, F-
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names DSEP30 12A