DSPIC30F4011-30I/P
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) 16bit Signal Cntrlr
product image
DSPIC30F4011-30I/P Picture
SeekIC No. : 00350276 Detail
DSPIC30F4011-30I/P: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) 16bit Signal Cntrlr
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSPIC30F4011-30I/P
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : dsPIC Data Bus Width : 16 bit
Program Memory Size : 48 KB Data RAM Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 30 MHz Number of Programmable I/Os : 30
Number of Timers : 5 Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : DIP-40 Mounting Style : Through Hole
Description
Device Million Instructions per Second :
Operating Supply Voltage :
Data Bus Width : 16 bit
Program Memory Size : 48 KB
Core : dsPIC
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Number of Timers : 5
Mounting Style : Through Hole
Data RAM Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 30 MHz
Number of Programmable I/Os : 30
Package / Case : DIP-40
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSPIC30F4011-30I/P
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size48K x 8
RAM Size2K x 8
Number of I /O30
Package / Case40-DIP (600 mil)
Speed30 MIPs
Controller SeriesdsPIC30F
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
Core ProcessordsPIC
Data ConvertersA/D 9x10b
Core Size16-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V