DSPIC30F5011-30I/PT
Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) 30MHz 66KB Flash
product image
DSPIC30F5011-30I/PT Picture
SeekIC No. : 00350562 Detail
DSPIC30F5011-30I/PT: Digital Signal Processors & Controllers (DSP, DSC) 30MHz 66KB Flash
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DSPIC30F5011-30I/PT
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : dsPIC Data Bus Width : 16 bit
Program Memory Size : 96 KB Data RAM Size : 4 KB
Maximum Clock Frequency : 30 MHz Number of Programmable I/Os : 52
Number of Timers : 5 Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : TQFP-64 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Device Million Instructions per Second :
Operating Supply Voltage :
Data Bus Width : 16 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Core : dsPIC
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Number of Timers : 5
Data RAM Size : 4 KB
Maximum Clock Frequency : 30 MHz
Package / Case : TQFP-64
Number of Programmable I/Os : 52
Program Memory Size : 96 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationDSPIC30F5011-30I/PT
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size66KB (66K x 8)
RAM Size4K x 8
Number of I /O52
Package / Case64-TQFP
Speed30 MIPs
Controller SeriesdsPIC30F
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
Core ProcessordsPIC
Data ConvertersA/D 16x12b
Core Size16-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V