E2K-F10MC1
Proximity Sensors CAP PROX SENSOR
product image
E2K-F10MC1 Picture
SeekIC No. : 002680177 Detail
E2K-F10MC1: Proximity Sensors CAP PROX SENSOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
E2K-F10MC1
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Sensing Method : Capacitive Sensing Distance : 10 mm
Supply Voltage : 12 VDC to 24 VDC Mounting Style : Screw
Output Configuration : NPN Maximum Operating Temperature : + 55 C
Minimum Operating Temperature : - 10 C Series : E2K-F
Description
Output Configuration : NPN
Supply Voltage : 12 VDC to 24 VDC
Mounting Style : Screw
Sensing Method : Capacitive
Maximum Operating Temperature : + 55 C
Minimum Operating Temperature : - 10 C
Sensing Distance : 10 mm