E2K-F10MC1-6
Proximity Sensors E2K-F10MC1 W/ SENSIT IVITY ADJ
product image
E2K-F10MC1-6 Picture
SeekIC No. : 002681191 Detail
E2K-F10MC1-6: Proximity Sensors E2K-F10MC1 W/ SENSIT IVITY ADJ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
E2K-F10MC1-6
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Sensing Method : Capacitive Sensing Distance : 10 mm
Supply Voltage : 12 VDC to 24 VDC Mounting Style : Screw
Maximum Operating Temperature : + 55 C Minimum Operating Temperature : - 10 C
Series : E2K-F
Description
Output Configuration :
Supply Voltage : 12 VDC to 24 VDC
Mounting Style : Screw
Sensing Method : Capacitive
Maximum Operating Temperature : + 55 C
Minimum Operating Temperature : - 10 C
Sensing Distance : 10 mm