ECA-1HM332
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300UF 50V ALUM LYTIC RADIAL
product image
ECA-1HM332 Picture
SeekIC No. : 00711257 Detail
ECA-1HM332: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300UF 50V ALUM LYTIC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1HM332
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Capacitance : 3300 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1HM332
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.398" H (18.00mm x 35.50mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V