ECA-1HM3R3B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3.3UF 50V ELECT M RADIAL
product image
ECA-1HM3R3B Picture
SeekIC No. : 00709498 Detail
ECA-1HM3R3B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3.3UF 50V ELECT M RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1HM3R3B
Quick Details
Capacitance : 3.3 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Box
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Capacitance : 3.3 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Packaging : Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1HM3R3B
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance3.3F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance±20%
Voltage Rating50V