ECA-1HM470B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47UF 50V ELECT M RADIAL
product image
ECA-1HM470B Picture
SeekIC No. : 00711937 Detail
ECA-1HM470B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47UF 50V ELECT M RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1HM470B
Quick Details
Capacitance : 47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Box
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 47 uF
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Packaging : Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1HM470B
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.441" H (6.30mm x 11.20mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance±20%
Voltage Rating50V