ECA-1HMR33
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded .33UF 50V ALUM LYTIC RADIAL
product image
ECA-1HMR33 Picture
SeekIC No. : 00710199 Detail
ECA-1HMR33: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded .33UF 50V ALUM LYTIC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1HMR33
Quick Details
Capacitance : 0.33 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Capacitance : 0.33 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1HMR33
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V