ECA-1JHG100
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 10uF 63V
product image
ECA-1JHG100 Picture
SeekIC No. : 00709780 Detail
ECA-1JHG100: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 10uF 63V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JHG100
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 10 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Voltage Rating : 63 Volts
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Capacitance : 10 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JHG100
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance10F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V