ECA-1JHG102
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 63V
product image
ECA-1JHG102 Picture
SeekIC No. : 00712905 Detail
ECA-1JHG102: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 63V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JHG102
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 25 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Dimensions : 16 mm Dia. x 25 mm L
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Capacitance : 1000 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JHG102
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 0.984" H (16.00mm x 25.00mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V