ECA-1JHG220
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded Al Lytic Cap Radial NHG Series 105C
product image
ECA-1JHG220 Picture
SeekIC No. : 00711076 Detail
ECA-1JHG220: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded Al Lytic Cap Radial NHG Series 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JHG220
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Capacitance : 22 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JHG220
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V