ECA-1JHG221
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220UF 63V ELECT NHG RADIAL
product image
ECA-1JHG221 Picture
SeekIC No. : 00713974 Detail
ECA-1JHG221: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220UF 63V ELECT NHG RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JHG221
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 10 mm Dia. x 16 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 220 uF
Dimensions : 10 mm Dia. x 16 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JHG221
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.630" H (10.00mm x 16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V