ECA-1JHG222
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 2200UF 63V ELECT NHG RADIAL
product image
ECA-1JHG222 Picture
SeekIC No. : 00713230 Detail
ECA-1JHG222: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 2200UF 63V ELECT NHG RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JHG222
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Voltage Rating : 63 Volts
Capacitance : 2200 uF
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JHG222
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.398" H (18.00mm x 35.50mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V