ECA-1JHG470
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 63V
product image
ECA-1JHG470 Picture
SeekIC No. : 00709233 Detail
ECA-1JHG470: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 63V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JHG470
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Capacitance : 47 uF
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Voltage Rating : 63 Volts
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JHG470
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.441" H (6.30mm x 11.20mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V