ECA-1JHG471
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 470UF 63V ELECT NHG RADIAL
product image
ECA-1JHG471 Picture
SeekIC No. : 00710200 Detail
ECA-1JHG471: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 470UF 63V ELECT NHG RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JHG471
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Capacitance : 470 uF
Voltage Rating : 63 Volts
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JHG471
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.787" H (12.50mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V