ECA-1JM101
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 63V
product image
ECA-1JM101 Picture
SeekIC No. : 00709782 Detail
ECA-1JM101: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 63V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JM101
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 63 Volts
Capacitance : 100 uF
Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JM101
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.453" H (8.00mm x 11.50mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V