ECA-1JM221
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 63V
product image
ECA-1JM221 Picture
SeekIC No. : 00714452 Detail
ECA-1JM221: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 63V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JM221
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 10 mm Dia. x 16 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 220 uF
Dimensions : 10 mm Dia. x 16 mm L
Voltage Rating : 63 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JM221
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.630" H (10.00mm x 16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V