ECA-1JM222
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 2200UF 63V ALUM LYTIC RADIAL
product image
ECA-1JM222 Picture
SeekIC No. : 00711079 Detail
ECA-1JM222: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 2200UF 63V ALUM LYTIC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JM222
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Dimensions : 18 mm Dia. x 35.5 mm L
Voltage Rating : 63 Volts
Capacitance : 2200 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JM222
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.709" Dia x 1.398" H (18.00mm x 35.50mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V