ECA-1JM330
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33UF 63V ALUM LYTIC RADIAL
product image
ECA-1JM330 Picture
SeekIC No. : 00713981 Detail
ECA-1JM330: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33UF 63V ALUM LYTIC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JM330
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 33 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 33 uF
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Voltage Rating : 63 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JM330
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.441" H (6.30mm x 11.20mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V