ECA-1JM470
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 63V
product image
ECA-1JM470 Picture
SeekIC No. : 00716267 Detail
ECA-1JM470: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 63V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1JM470
Quick Details
Capacitance : 47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 63 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 47 uF
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1JM470
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.441" H (6.30mm x 11.20mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating63V