ECA-1VHG101
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 35V
product image
ECA-1VHG101 Picture
SeekIC No. : 00710281 Detail
ECA-1VHG101: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 35V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VHG101
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 100 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Product : High Temp Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 6.3 mm Dia. x 11.2 mm L
Capacitance : 100 uF
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VHG101
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance100F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.441" H (6.30mm x 11.20mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V