ECA-1VHG221
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 35V
product image
ECA-1VHG221 Picture
SeekIC No. : 00716108 Detail
ECA-1VHG221: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220uF 35V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VHG221
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 220 uF
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VHG221
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.453" H (8.00mm x 11.50mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V