ECA-1VHG330
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33uF 35V
product image
ECA-1VHG330 Picture
SeekIC No. : 00712074 Detail
ECA-1VHG330: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33uF 35V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VHG330
Quick Details
Capacitance : 33 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Lead Style :
Dimensions :
Tolerance : 20 %
Packaging : Bulk
Capacitance : 33 uF
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VHG330
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating35V