ECA-1VHG331
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 35V
product image
ECA-1VHG331 Picture
SeekIC No. : 00709470 Detail
ECA-1VHG331: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 330uF 35V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VHG331
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 10 mm Dia. x 12.5 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 10 mm Dia. x 12.5 mm L
Capacitance : 330 uF
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VHG331
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.492" H (10.00mm x 12.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V