ECA-1VHG332
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300UF 35V ELECT NHG RADIAL
product image
ECA-1VHG332 Picture
SeekIC No. : 00710736 Detail
ECA-1VHG332: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300UF 35V ELECT NHG RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VHG332
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 31.5 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 3300 uF
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Dimensions : 16 mm Dia. x 31.5 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VHG332
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.240" H (16.00mm x 31.50mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V