ECA-1VHG470
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 35V
product image
ECA-1VHG470 Picture
SeekIC No. : 00716377 Detail
ECA-1VHG470: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 35V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VHG470
Quick Details
Capacitance : 47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Capacitance : 47 uF
Product : High Temp Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VHG470
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V