ECA-1VM102B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000UF 35V ELECT M RADIAL
product image
ECA-1VM102B Picture
SeekIC No. : 00713545 Detail
ECA-1VM102B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000UF 35V ELECT M RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VM102B
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Reel
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts
Termination Style : Radial
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Packaging : Reel
Capacitance : 1000 uF
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 20 mm L
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VM102B
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.492" Dia x 0.787" H (12.50mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance±20%
Voltage Rating35V