ECA-1VM221BJ
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220UF 35V ELECT M RADIAL
product image
ECA-1VM221BJ Picture
SeekIC No. : 00708873 Detail
ECA-1VM221BJ: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220UF 35V ELECT M RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VM221BJ
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Box
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 220 uF
Dimensions : 8 mm Dia. x 11.5 mm L
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Packaging : Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VM221BJ
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.315" Dia x 0.453" H (8.00mm x 11.50mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance±20%
Voltage Rating35V