ECA-1VM330B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33UF 35V ELECT M RADIAL
product image
ECA-1VM330B Picture
SeekIC No. : 00709453 Detail
ECA-1VM330B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 33UF 35V ELECT M RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VM330B
Quick Details
Capacitance : 33 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Packaging : Box
Description
Lead Style :
Dimensions :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 33 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Packaging : Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VM330B
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance33F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance±20%
Voltage Rating35V