ECA-1VM331B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded Al Lytic Cap 85C Radial M Series
product image
ECA-1VM331B Picture
SeekIC No. : 00708478 Detail
ECA-1VM331B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded Al Lytic Cap 85C Radial M Series
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VM331B
Quick Details
Capacitance : 330 uF Voltage Rating : 35 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Termination Style : Radial
Dimensions : 10 mm Dia. x 12.5 mm L Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Packaging : Box
Description
Lead Style :
Tolerance :
Dimensions : 10 mm Dia. x 12.5 mm L
Capacitance : 330 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Packaging : Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VM331B
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.492" H (10.00mm x 12.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance±20%
Voltage Rating35V