ECA-1VM332
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 35V
product image
ECA-1VM332 Picture
SeekIC No. : 00713614 Detail
ECA-1VM332: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 3300uF 35V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VM332
Quick Details
Capacitance : 3300 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 16 mm Dia. x 31.5 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 3300 uF
Dimensions : 16 mm Dia. x 31.5 mm L
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VM332
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance3300F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.630" Dia x 1.240" H (16.00mm x 31.50mm)
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V