ECA-1VM470I
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47UF 35V ELECT M RADIAL
product image
ECA-1VM470I Picture
SeekIC No. : 00711675 Detail
ECA-1VM470I: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47UF 35V ELECT M RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECA-1VM470I
Quick Details
Capacitance : 47 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : Radial Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors Packaging : Box
Description
Lead Style :
Tolerance : 20 %
Dimensions : 5 mm Dia. x 11 mm L
Capacitance : 47 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Packaging : Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationECA-1VM470I
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Tolerance±20%
Voltage Rating35V