ECC07DRES-S93
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET
product image
ECC07DRES-S93 Picture
SeekIC No. : 003137344 Detail
ECC07DRES-S93: CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECC07DRES-S93
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 7 Number of Positions: 14
Power Dissipation : 400 W Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Mounting Type: Panel Mount
Color: Blue
Flange Feature: Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Parameters:
Technical/Catalog InformationECC07DRES-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Solder Eyelet
FeaturesFlange
Number of Positions 14
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-