ECJ-0EF0J105Z
CAP CER 1UF 6.3V Y5V 0402
product image
ECJ-0EF0J105Z Picture
SeekIC No. : 002945127 Detail
ECJ-0EF0J105Z: CAP CER 1UF 6.3V Y5V 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-0EF0J105Z
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 1.0µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 6.3V Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 6.3V
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 1.0µF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-0EF0J105Z
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance-20%, +80%
Temperature CoefficientY5V (F)
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-