ECJ-0EF1C333Z
CAP CER 0.033UF 16V Y5V 0402
product image
ECJ-0EF1C333Z Picture
SeekIC No. : 002945898 Detail
ECJ-0EF1C333Z: CAP CER 0.033UF 16V Y5V 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-0EF1C333Z
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 0.033µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F) Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max): 0.022" (0.55mm)
Tolerance: -20%, +80%
Temperature Coefficient: Y5V (F)
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Capacitance: 0.033µF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-0EF1C333Z
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance0.033F
Voltage - Rated 16V
Tolerance-20%, +80%
Temperature CoefficientY5V (F)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-