ECJ-1V41E105M
CAP CER 1UF 25V 20% X5S 0603
product image
ECJ-1V41E105M Picture
SeekIC No. : 002945364 Detail
ECJ-1V41E105M: CAP CER 1UF 25V 20% X5S 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-1V41E105M
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 1.0µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 25V Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5S Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Voltage - Rated: 25V
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Tolerance: ±20%
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 1.0µF
Temperature Coefficient: X5S
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-1V41E105M
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX5S
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-