ECJ-1VB0G106M
CAP CER 10UF 4V 20% X5R 0603
product image
ECJ-1VB0G106M Picture
SeekIC No. : 002945366 Detail
ECJ-1VB0G106M: CAP CER 10UF 4V 20% X5R 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-1VB0G106M
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 10µF Voltage - Rated: 4V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Tolerance: ±20%
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Voltage - Rated: 4V
Capacitance: 10µF
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-1VB0G106M
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 4V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX5R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-