ECJ-1VB1A106M
CAP CER 10UF 10V 20% X5R 0603
product image
ECJ-1VB1A106M Picture
SeekIC No. : 002944890 Detail
ECJ-1VB1A106M: CAP CER 10UF 10V 20% X5R 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-1VB1A106M
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 10µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 10V Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 10V
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Tolerance: ±20%
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 10µF
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-1VB1A106M
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX5R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-