ECJ-1VB1C103K
CAP CER 10000PF 16V 10% X7R 0603
product image
ECJ-1VB1C103K Picture
SeekIC No. : 002928608 Detail
ECJ-1VB1C103K: CAP CER 10000PF 16V 10% X7R 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-1VB1C103K
Capacitance: 10000pF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 10000pF
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-1VB1C103K
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
Lead Spacing-