ECJ-1VB1C474K
CAP CER 0.47UF 16V 10% X5R 0603
product image
ECJ-1VB1C474K Picture
SeekIC No. : 002945010 Detail
ECJ-1VB1C474K: CAP CER 0.47UF 16V 10% X5R 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-1VB1C474K
Capacitance: 0.47µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 16V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Capacitance: 0.47µF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-1VB1C474K
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance0.47F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX5R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C