ECJ-1VB1H122K
CAP CER 1200PF 50V 10% X7R 0603
product image
ECJ-1VB1H122K Picture
SeekIC No. : 002945139 Detail
ECJ-1VB1H122K: CAP CER 1200PF 50V 10% X7R 0603
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-1VB1H122K
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 1200pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 1200pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-1VB1H122K
VendorPanasonic - ECG
CategoryCapacitors
Capacitance1200pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-