ECJ-3YC2D102J
CAP CER 1000PF 200V 5% NP0 1206
product image
ECJ-3YC2D102J Picture
SeekIC No. : 002944787 Detail
ECJ-3YC2D102J: CAP CER 1000PF 200V 5% NP0 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-3YC2D102J
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 1000pF Voltage - Rated: 200V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.071" (1.80mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Capacitance: 1000pF
Tolerance: ±5%
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thickness (Max): 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated: 200V
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-3YC2D102J
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 200V
Tolerance±5%
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-