ECJ-GVB0J475K
CAP CER 4.7UF 6.3V 10% X5R 0805
product image
ECJ-GVB0J475K Picture
SeekIC No. : 002944266 Detail
ECJ-GVB0J475K: CAP CER 4.7UF 6.3V 10% X5R 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-GVB0J475K
Capacitance: 4.7µF Voltage - Rated: 6.3V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Voltage - Rated: 6.3V
Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance: 4.7µF
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-GVB0J475K
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±10%
Lead Spacing-