ECJ-GVB1C225K
CAP CER 2.2UF 16V 10% X5R 0805
product image
ECJ-GVB1C225K Picture
SeekIC No. : 002944563 Detail
ECJ-GVB1C225K: CAP CER 2.2UF 16V 10% X5R 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-GVB1C225K
Capacitance: 2.2µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance: 2.2µF
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-GVB1C225K
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Lead Spacing-