ECJ-GVB1C475M
CAP CER 4.7UF 16V 20% X5R 0805
product image
ECJ-GVB1C475M Picture
SeekIC No. : 002944565 Detail
ECJ-GVB1C475M: CAP CER 4.7UF 16V 20% X5R 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-GVB1C475M
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 4.7µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance: 4.7µF
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-GVB1C475M
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX5R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-