ECJ-HVB0J106M
CAP CER 10UF 6.3V 20% X5R 1206
product image
ECJ-HVB0J106M Picture
SeekIC No. : 002945079 Detail
ECJ-HVB0J106M: CAP CER 10UF 6.3V 20% X5R 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-HVB0J106M
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 10µF Voltage - Rated: 6.3V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Voltage - Rated: 6.3V
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 10µF
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-HVB0J106M
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX5R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-